شما در حال مشاهده هستید عایق حرارتی

عایق حرارتی

عایق حرارتی

عایق حرارتی موادی هستند که برای کم کردن تلفات حرارتی سطوح مختلف ساختمان، لوله‌ها، کانال‌ها و مخازن استفاده می‌شوند.

با پیشرفت تکنولوژی و لزوم احداث ساختمان‌های سبک‌تر لازم شد که ضخامت جداره‌ها به حداقل کاهش یابد؛ در پی آن مسئله گریز حرارت از پوسته خارجی بنا مطرح شد؛ بنابراین به منظور کاهش هزینه ایجاد گرما و سرما، با قرار دادن عایق حرارتی در پوسته ساختمان‌ها ضریب هدایت حرارتی مجموعه را به میزان قابل توجهی کاهش.داده‌اند.

عایق حرارتی

سه ساز و کار برای انتقال گرما وجود دارد: هدایت، همرفت و تابش. هدایت به در همه جسم ها رخ میدهد به طوری که گرما از بخشی که گرم تر است به بخش سرد تر می رود. ساز و کار همرفت، به یک محیط سیال نیازمند است. برای نمونه انتقال گرما در بدن که به دست خون انجام میشود از این دسته است.

در ساز و کار تابش، گرما از راه موج های الکترومغناطیس جابجا می شود و می تواند در خلاء هم رخ دهد. تابش خورشید از این گونه است. این ساز و کار در دماهای بالا، نقش بسیار بزرگی در جابجایی گرما دارد. انتقال حرارت از جداره‌های خارجی ساختمان به شکل هدایت حرارت، مهمترین عامل اتلاف یا کسب حرارت در ساختمان‌های معمولی است.

صورت‌های مختلف عایق‌های حرارتی

مصالح عایق حرارتی عموماً از مواد,مرکب تشکیل شده اند.

عایق‌های انباشتنی: این عایق به دو صورت الیافی یا دانه مرکب وجود دارد. الیاف شامل:پشم شیشه، پشم سنگ و… دانه‌ها از مواد مصرفی منبسط شده مانند:,پرلیت، پلی استایلین و… از این نوع عایق در داخل ملات‌ها به عنوان دانه بندی استفاده می‌شود.
عایق پتویی: این عایق از جنس پشم سنگ، پشم شیشه، پشم سرباره، پشم چوب و پشم حیوانات در ضخامت‌های متفاوت تا ۱۰۰ میلی‌متر و به عرض‌های مختلفی بریده می‌شوند. این نوع عایق‌ها برای عایق کاری مخازن و لوله‌ها استفاده می‌شود.
عایق‌های قطعه‌ای: نوعی عایق از نظر مصالح مشابه عایق‌های پتویی هستند ولی طولشان کمتر. برخی از آنها پوشش کاغذی دارند که در دو لبه به صورت نوار روی قطعات را می‌پوشانند وئ نصب آنها را در قاب آسان‌تر می‌کنند. این نوع عایق در بین دیوارها و پشت مصالح استفاده می‌شود.

صورت‌های مختلف عایق‌های حرارتی

دال‌های عایق:دال‌های عایق به صورت قطعات سخت ساخته می‌شوند,و ابعاد آنها تا حدودی از عایق‌های قطعه‌ای کوچکتر است. گاهی اوقات به صورت چند لایه ساخته,می‌شوند.
عایق‌های منعکس کننده: معمولاً از سطوح فلزی ساخته می‌شوند و ممکن است.با پشت بند یا بدون آن به کار روند.
عایق‌های پاشیدنی:از اختلاط تارها یا سایر مصالح ریزدانه و متخلخل با انواع ماده تهیه می‌شوند. این عایق چسبنده به مناسبت کاربری آن انتخاب میشوند و در نقاطی از ساختمان که شکل یا وضع قرار گرفتن عناصر به ترتیبی است که استفاده از آن‌ها را طلب می‌کند، پاشیده.می‌شود.
عایق حرارتی نانو: نوعی رنگ، برای کاهش تبادل حرارتی در مواردی که به‌دلیل ضخامت زیاد، نیاز به استفاده از چسب و مواد دیگر و نیز میعان بخارها و خوردگی سطح فلز، عایق‌های سنتی عملکرد خوبی ندارند، اهمیت دارد.[۱]
برای عایق نمودن اجزای فلزی در برابر آتش، عایق مناسب ضد آتش را به آن می‌پاشند.

عایق‌های کفی تزریقی در جا: این عایق از رزین‌های پلیمری ساخته می‌شوند.این عایق‌ها از دو جز تشکیل شده‌اند که پس از اختلال کف تولید می‌کنند و پس از مدتی در جایی که فضای مورد نظر را پرکرده‌اند به استحکام میرسند.
عایق‌های ویژه: عایق‌های ویژه از انواع مصالح متخلخل و سبکند که برای مصارف به خصوصی طراحی و اجرا می‌شوند.

عایق حرارتی

خواص مصالح عایق حرارتی

مواد و مصالح عایق حرارتی باید از نظر شکل ظاهری یک نواخت، بدون عیب و عاری از موادی باشد که مورد هجوم حشرات، قارچ‌ها و دیگر ارگانیزم‌ها قرار نگیرند

انواع عایق‌های حرارتی از نظر جنس

پشم شیشه: این ماده با وزش بخار آب بر روی الیاف تهیه شده از شیشهٔ مذاب تهیه می‌شود. جرم مخصوص آن بین ۸ تا ۱۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب و حداکثر درجه حرارت کار آن ۶۰۰ درجهٔ سانتی گراد است.
پشم معدنی: عایق پشم معدنی با وزش بخار آب روی الیاف تهیه شده از سنگ آهک خاک رس دار گداخته یا سربارهٔ ذوب آهن تهیه می‌شود. برای عایق کاری دمای پایین، پشم معدنی به وسیلهٔ یک ورقهٔ کاغذ قیر اندود پوشیده.می‌شود. برای دمای بالا، از پشم معدنی مجهز به ورق آلومنیمی یا توری گالوانیزه استفاده می‌شود.
پشم سنگ: این عایق از سنگ‌های طبیعی سیلیس دار ساخته می‌شود.که از عبور الیاف سنگ مذاب از میان بخار آب یا هوای گرم تشکیل شده است. دمای حد کاربرد آن ۸۵۰ درجه سانتی گراد است. کاربرد پشم سنگ، مانند پشم معدنی است.
شیشه اسفنجی:این ماده با استفاده از شیشه خالص که تا بیست برابر حجم خود منبسط می‌گردد و به صورت صفحات صلب و اسفنجی عایق بندی تبدیل می‌شود. خصوصیات آب جذب نمی‌کند، غیر اشتغال است، در مقابل جانوران موذی مقاوم است و از نظر ابهاد پایدار و از مقاومت فشاری خوبی برخوردار است.
پرلیت:ااین کانی منشأ آتش فشانی دارد و با کمی آب ترکیب شده‌است.
تخته‌های فیبری:این ماده اولین عایق حرارتی ساختمان است که از فشرده کردن پشم نمد و دیگر الیاف گیاهی به صورت تخته‌های صلب ساخته می‌شود.
تخته چوب پنبه فشرده:از فشرده کردن دانه‌های چوب پنبه توسط صمغ طبیعی آن در کنار هم تولید می‌شود.
پلاستیک‌ها

حرف آخر

امیدواریم که شما از وبلاگ عایق حرارتی راضی بوده باشید.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های مارا مطالعه کنید.

موفق باشید…


شما عزیزان میتوانید تز راه های زیر با ما در ارتباط باشید:

فعالیت در سراسر کشور

تماس : 09192705535

تماس: 09196401301

واتساپ: 09192705535

اینستاگرام : parsik_ayegh

ساعت کاری : 8/5 صبح الی 16/5 عصر
آدرس : دفتر مرکزی اصفهان ، باغ دریاچه ، کوچه 58 پلاک 20
مدیریت : علیرضا نیکخواه

عایق رطوبتی دیوار اصفهان ,خمیر عایق پارسیک در اصفهان ,کاهگل صنعتی نانو در اصفهان , عایق رطوبتی آبی استخری , نانو عایق رطوبتی پارسیک ,نانو عایق رطوبتی در اصفهان ,قیمت عایق نما پتینه ای سنتی , قیمت عایق رطوبتی پارسیک , خرید عایق رطوبتی در اصفهان , عایق پشت بام نانو پارسیک

دیدگاهتان را بنویسید